Смяна преден амортисьор
Амортисьорът е най-натовареният елемент от всички други останали компоненти на автомобила. Специални замервания показват, че за 1 км пробег той сработва по 5-6000 пъти, което умножено по пробега който правим ни дава ясна представа какви огромни натоварвания понася той. Амортисьорът не позволява на гумите да губят сцепление при движението на автомобила и притискат колелата при по-неравен път. Нормалният пробег, след който трябва да бъде заменен с нов, варира някъде между 60 000 – 80 000 км, като тук от значение също така е и стилът на каране.
Видове амортисьори
Амортисьорите биват два вида – газови и хидравлични. Могат да бъдат в комплект заедно с пружина – в този случай са известни като амортисьори “Макферсон’. Амортисьорите не се ремонтира, а директно се подменят с нови. Те са от основно значение за доброто поведение на автомобила на пътя и нашата сигурност. Повреденият амортисьор оказва пряко влияние и върху износването на гумите. Спирачният път става по-голям, започват да се увеличават вибрациите, което от своя страна води и до износване и захабяване на други компоненти на автомобила. Той става абсолютно нестабилен на пътя и се появява риск от неочаквано поднасяне в завои. Статистиката показва, че в България /а и не само/, масово се използват автомобили с частично и дори напълно износени амортисьори.
Процедура по смяната
Процедурата по смяната на амортисьорите започва с повдигането на автомобила. Тя не е толкова проста и лесна, както да речем смяна на гума. А и всичко това струва не малко пари и време. Добре е да се знае, че те трябва да бъдат винаги подменяни в комплект. Това се прави, понеже ако заменим само повредения, а другият не /а той ще бъде изхабен донякъде/, ще се получи дисбаланс на автомобила, което не е добре нито за неговата стабилност, нито за окачването. Проверяването им на техническото състояние може да се извърши на специализиран стенд. Препоръчителен също така е реглаж на гумите.